Zbog čega nenasilje počinje sa mnom?

Autor: Jelena Varga, 15. 5. 2023.

Jedan od velikana nenasilnog djelovanja Martin Luther King Jr. izjavio je: „Postoji jedna neobična stvar oko nenasilja – nitko nije poražen, a svi sudjeluju u pobjedi.“ Učiti o nenasilju, djelovati nenasilno i podučavati druge o nenasilju u današnjem društvu ne čini se tako jednostavnim zadatkom no odgovornost je svih nas.

Potaknuti nizom nemilih događaja koji su se proteklih tjedana odvijali u susjednoj nam zemlji, ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs uputio je svim ravnateljima hrvatskih škola dana 5. svibnja 2023. godine upute kako postupiti s učenicima i na koji način razgovarati o proteklim događanjima.

Ravnateljica Kristina Prakatur-Golubov nas je žurno okupila, razgovarala s učenicima, a potom i s nama učiteljima te nam proslijedila upute za postupanje prema protokolu ukoliko naiđemo na problematično ponašanje ili kod učenika uočimo tragove zlostavljanja.

Obrasce ponašanja – nasilne i nenasilne – stječemo postepeno izborima u različitim životnim situacijama, posebno situacijama sukoba. Djeca ih uče, mijenjaju/prilagođavaju i stječu tijekom odrastanja sve dok vremenom ne postanu njihov dio osobnosti. Nama učiteljima ključne su riječi učenje i promjena. Ukoliko želimo aktivno pridonijeti konceptu nenasilja u radu s djecom i mladima potrebno je vjerovati te praksom i spoznati da je moguće ostvariti okruženje i socijalne odnose između vršnjaka, djece i odraslih koji su oslobođeni od bilo koje forme nasilja (verbalnog i fizičkog). Na satu razrednika smo održali radionicu o nenasilju.

Nakon iscrpnog razgovora, djeca su svoje osjećaje prenijela na papir. Radove pogledajte u nastavku.