Majčin dan

Autor: Jelena Varga, 15. 5. 2023.

Majčin dan je dan kada slavimo svoje majke, pokazujemo im zahvalnost i ljubav jer su nam podarile život. Dan je to kada pokazujemo svoju zahvalnost i ljubav prema našim majkama.

U svijetu je navedeni dan od osobitog značaja samohranim majkama, majkama koje su odvojene od svoje djece, majkama koje su žrtve nasilja. I dok mnogi misle kako se radi o još jednom danu žena, istina je da se treba obratiti pozornost na sve majke u svijetu bez obzira na njihov položaj. Uloga majke je jedna od najvažnijih i najtežih uloga u životu.

Prva zabilježena proslava Majčinog dana u Hrvatskoj je bila održana 15. svibnja 1927. godine, slavlje je nagovijestio Katolički list, ali nije poznato kada i gdje se proslava održala. Proslave Majčinog dana preuzima tada Hrvatska katolička ženska sveza na način da su se na navedeni datum održavale svete mise u spomen svim majkama.

Na Majčin dan bitno je čestitati majci cvijećem, s malenim znakom zahvalnosti i jednostavnom čestitkom.

I dok su mnoge od nas navedeni dan proslavile kao lijep blagdan, moramo imati na pameti i one majke koje nisu te sreće te nisu bile sa svojom djecom. Moramo imati na pameti sve samohrane majke koje se trude pružiti što bolji život svojoj djeci. Uloga majke je nezamjenjiva uloga, upravo zato je bitno čestitati majkama na njihovim ulogama, brizi i odricanju u svome životu kako bi bile najbolje majke.