Sigurnost i zaštita djece na internetu

Autor: Sanja Floršić, 16. 11. 2017.

15. studenog 2017. godine našu školu je posjetio i interaktivno predavanje održao policijski službenik, gospodin Darko Ćorković. Tema ovog hvalevrijednog interaktivnog predavanja za učenike od 4. do 8. razreda bila je „Sigurnost i zaštita djece na internetu.“

Spomenuti preventivni program se provodi u školama, u organizaciji Odjela prevencije PU Osječko - baranjske, a za cilj ima podići razinu svijesti o potrebi sigurnijeg i odgovornijeg korištenja interneta te poduzeti preventivne aktivnosti usmjerene na suzbijanje društveno neprihvatljivih ponašanja preko interneta. Policijski službenik je dotaknuo temu dobrih i loših strana korištenja interneta, progovorio o pravilima sigurnog i dobrog ponašanja na internetu, o mogućnostima i pokazateljima ovisnosti o istome, o mogućem verbalnom pa i fizičkom nasilju općenito, a napose uslijed iznenadnog prekida korištenja tehnologije. Iako smo u virtualnom svijetu „slobodniji“ te pišemo mnoge stvari koje u stvarnosti ne bismo imali hrabrosti izreći, predavač je posvijestio nazočnima kako su pravila jednaka te da ponašanja koja nisu dopuštena i prihvatljiva u stvarnom, nisu ni u virtualnom svijetu.

Na kraju predavanja gospodin Ćorković uputio je učenike na osobe i kontakte kojima se mogu obratiti za pomoć ukoliko se bilo koja vrsta internet nasilja (cyberbullying) dogodi njima kao i bilo kome iz njihove sredine. Susret je završio opetovanjem glavnih smjernica današnjeg predavanja koje su od velike važnosti za ponašanje u virtualnom svijetu.

Sanja Kopunović Legetin