Projekt "Živimo zeleno" (1. i 2. razred MŠ Draž)

Autor: Jelena Varga, 10. 1. 2023.

Ovih dana učimo o promjenama u prirodi te vremenskim prilikama tijekom zime. „Pogled kroz prozor“ nas ja zbunio. Ne možemo se oteti dojmu kako se nešto loše dogodilo s prirodom.

Svojim učenicima volim slikovito objasniti kako smo neprimjerenim odnosom prema prirodi doprinijeli narušavanju njezinog zdravlja. Posljednjih desetak godina svjedoci smo naglih vremenskih promjena, izmjenjuju se godišnja doba bez prijelaznih razdoblja, a dnevne razlike u temperaturi ponekad iznose i 15-20°C. Globalno zagrijavanje našeg planeta odvija se znatno brže od predviđenog. To globalno zagrijavanje čini klimu neuravnoteženijom i ekstremnijom u pogledu vlage i suše.

Sa svojim se učenicima već treću godinu uključujem u projekt „Živimo zeleno“ koji se provodi u sklopu platforme eTwinning. Projekt je nastao 2020. godine, a autorice su projekta: Marina Arambašić, Ivana Rendulić i Biljana Popović. Cilj je projekta poticanje volonterskog, društvenog, praktičnog i kreativno stvaralačkog rada i aktivna participacija djece u ekološkim aktivnostima škole, lokalne zajednice i šire kroz koje će učenici stjecati navike odgovornog ponašanja prema okolišu i održivom razvoju.

Uz dobru zabavu trudimo se popularizirati i unaprijediti odnos prema prirodi. Svojim ponašanjem potičemo i druge na odgovorno ponašanje prema okolišu i održivom razvoju. Raznim aktivnostima potičemo učenike na istraživanje i promišljanje, a time i stjecanje spoznaja o uzrocima i posljedicama utjecaja na prirodu koje pridonose razvoju svih oblika mišljenja, osobito kreativnog razmišljanja i rješavanja problema.

Svojim djelovanjem potičemo druge udruge, organizacije i širu javnost na odgovorno i održivo ponašanje.

Kao aktivni sudionici projekta učenici stječu i razvijaju kompetencije potrebne u 21. stoljeću kroz suradničko i istraživačko učenje te stvaralački element učenja kroz rad. Razvijaju trajne navike aktivnog participiranja i volontiranja u ekološkim aktivnostima u svojoj okolini.

Poboljšavaju stanje okoliša škole pa i šire.

I ove godine smo nastavili smo s aktivnostima koje već godinama provodimo. Sakupljamo stari papir, plastične čepove, razdvajamo otpad. Upoznali smo se s „ploggingom“. Recikliramo i boravimo u prirodi. Uzgojili smo razredne biljke i obilježili Dan životinja.  Sudjelovali smo u nacionalnoj kampanji za očuvanje okoliša - Zelena čistka.

U novom polugodištu ćemo praviti maske i čestitke od recikliranih materijala za prigodne dane koji nam dolaze. Namjeravamo više boraviti u prirodi i školskom dvorištu, a nismo ni izgubili nadu da će nas pokriti snježni pokrivač.

Jelena Varga, učiteljica RN

Projekt "Živimo zeleno" (1. i 2. razred MŠ Draž)

Autor: Jelena Varga, 10. 1. 2023.

Poboljšavaju stanje okoliša škole pa i šire.

Jelena Varga, učiteljica RN

Ovaj mjesec: 1950