EU PETICA – igrom do zdravlja

Autor: Jelena Varga, 22. 6. 2023.

Učenici drugih razreda MŠ Draž i područnih škola s pripadajućim razrednim kombinacijama tijekom školske godine 2022./2023. bili su uključeni u projekt EU PETICA – igrom do zdravlja.

Projekt je javnozdravstvenog, obrazovnog karaktera, a pokrenuo ga je Hrvatski liječnički zbor u suradnji s međunarodnom organizacijom EPODE International Network (EIN).

Cilj programa je prevencija pretilosti u djece i odraslih putem obrazovanja o pravilnim prehrambenim navikama i važnosti redovite tjelovježbe.

Educirani su učenici nižih razreda osnovnih škola te učitelji.

Ponosni smo što je i naša škola dobila prigodu sudjelovati u ovom projektu. Naši su učenici  kroz 10 predavanja i radionica posvećenih pravilnoj prehrani i tjelesnoj aktivnosti imali prilike naučiti više o stvaranju cjeloživotnih zdravijih navika. Predavanja i radionice smo provodili uz pomoć edukativnih materijala i drugih nastavnih pomagala (majica, zdravi tanjur/frizbi, školica te sportske kocke).

Budući da se zdrave navike stječu kod kuće, u cijeli program bili su uključeni i roditelji kojima su također dostavljeni materijali pripremljeni upravo za njih. Imali su prilike sudjelovati na pet kreativnih radionica koje su im, vjerujem, pomogle da zdrave navike lakše uklope u svakodnevni život.

U sklopu programa PETICA se aktivno i kontinuirano provodila evaluacija programa  (ispunjavanjem upitnika o znanju i navikama o pravilnoj prehrani te redovitoj tjelesnoj aktivnosti od strane roditelja i djece).

Vjerujemo kako je ostvaren krajnji cilj evaluacije i da je program bio učinkovit te da su postignute  promjene na bolje u znanju i navikama djece i roditelja koji su sudjelovali u programu.

EU PETICA – igrom do zdravlja

Autor: Jelena Varga, 22. 6. 2023.

Educirani su učenici nižih razreda osnovnih škola te učitelji.