Za sve ljubitelje Beatlesa

Autor: Radmila Šapić, 8. 12. 2010.

Na današnji dan, 08. prosinca, umro je John Lennon, engleski glazbenik, skladatelj, pjevač i gitarist najpopularnije grupe 20. stoljeća, Beatlesa.

John Lennon rođen je 9. listopada 1940. godine.

Godine 1955.osnovao je svoju prvu grupu, The Quarrymen, s prijateljem Peteom Shottonom. Ostali članovi bili su Nigel Walley i Ivan Vaughan. Ivan Vaughan je upoznao Johna sa svojim prijateljem Paulom McCartneyjem 1957. Zajedno s njime i, nešto kasnije, Georgeom Harrisonom osniva grupu The Beatles. Ringo Star im se pridružuje 1962. godine.

Godine 1963. izdaju svoj prvi album Please, Please me. Pjesme Help, Strawberry Fields Forever i I Am The Walrus bili su Lennonovi važniji doprinosi Beatlesima, koji su osvojili srca slušatelja i top liste. Grupa se raspada 1970. godine. Posljednji Lennonovi hitovi za grupu bili su Revolution, Across the Universe, Don't Let Me Down i Come together.

Prije raspada grupe snimio je tri eksperimentalna albuma s drugom suprugom Yoko Ono. Najuspješniji albumi su mu John Lennon/Plastic Ono Band iz 1970. i Imagine iz 1971. Najvažnije pjesme iz razdoblja solo karijere su Instant Karma!, Working Class Hero, God, Stand by me, Imagine i Mind Games. Za razliku od McCartneya, koji je imao desetak pjesama na vrhu Top Tena, Lennonu je to uspjelo samo jednom, s pjesmom Whatever Gets You Thru The Night, u duetu s Eltonom Johnom.

Za sve ljubitelje Beatlesa

Autor: Radmila Šapić, 8. 12. 2010.

John Lennon rođen je 9. listopada 1940. godine.

Ovaj mjesec: 1939