Dan sigurnijeg interneta

Autor: Radmila Šapić, 7. 2. 2011.

Danas je većini ljudi  teško zamisliti svakodnevicu bez uporabe interneta, bilo na poslu ili kod kuće. Porastom njegove popularnosti često zaboravljamo vrlo bitno pitanje: Je li internet siguran medij?

Svake godine, dana 08. veljače obilježava se Dan sigurnijeg interneta s ciljem promicanja sigurnije uporabe interneta, mobitela, mrežnih tehnologija, kao i borbe protiv štetnih sadržaja i ponašanja.

Ove godine glavna tema Dana sigurnijeg interneta je Virtualni životi, koja obuhvaća korištenje društvenih mreža i  svijet online igara, od onih jednostavnih do onih koje oponašaju realnost unutar virtualnog svijeta.

Ono što je zabrinjavajuće je to da mladi koriste 2-3 sata manje na spavanje nego prije deset godina, na igranje se troši u prosjeku osam sati tjedno, Facebook ima više od 500 milijuna korisnika koji mu "poklone" više od 700 milijardi minuta mjesečno, najveća multiplayer online igra na svijetu WoW ima preko 12 milijuna pretplatnika itd.

Imajući u vidu ove činjenice možemo se slobodno pitati živimo li više u stvarnom ili virtualnom svijetu i kuda sve to vodi!?

Zato se poruke u okviru ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta usmjeravaju na ukazivanje na rizike s kojima se suočavaju mladi ljudi prilikom korištenja interneta, bilo da je riječ o igranju igara, postavljanju sadržaja na YouT ube ili komunikaciji s drugim osobama te savjetovanje kako na siguran način koristiti tehnologiju.

Bitno je zapamtiti da sakrivanje iza nadimaka ili avatara nije zaštita, treba pripaziti na omjer virtualnog i stvarnog života, jer postupci iz virtualnog života mogu utjecati na stvarni život.

Više o svemu možete pročitati na stranici  http://www.saferinternet.org

Dan sigurnijeg interneta

Autor: Radmila Šapić, 7. 2. 2011.

Više o svemu možete pročitati na stranici  http://www.saferinternet.org

Ovaj mjesec: 1939