Alessandro Volta

Autor: Administrator , 18. 2. 2011.

Na današnji dan godine 1745. rodio se poznati talijanski fizičar i jedan od osnivača elektrostatike Alessandro Volta, po kojemu je nazvana jedinica za napon (Volt).

Zanimljivo je da je današnji dan rođen i John Travolta, poznati američki glumac i producent. smiley

Alessandro Volta rođen je u talijanskom gradu Como, gdje se i školovao.

Godine 1774. postaje profesor fizike u svom rodnom gradu, a 1779. godine imenovan je profesorom na Sveučilištu u Paviji.

Volta je vršio mnogo pokusa, pa je 1775. godine izradio "Elektrophor", napravu koja proizvodi statični elektricitet, a  1776. i 1777. se posvećuje kemiji plinova i otkriva metan.

Negdje oko 1800. godine napravio je takozvani Voltin elektrostatički stup, prethodnika moderne baterije, koji je bio najupotrebljiviji izvor električne energije.

Volta je pokopan u svom rodnom gradu u Italiji. Blizu jezera Como danas se nalazi muzej "Templo Voltiano", u kojem se čuvaju njegove bilješke i njegovi originalni instrumenti. Do uvođenja eura, na talijanskoj novčanici od 10000 lira se nalazio njegov lik.

Alessandro Volta

Autor: Administrator , 18. 2. 2011.

Alessandro Volta rođen je u talijanskom gradu Como, gdje se i školovao.

Ovaj mjesec: 1945