DANI KRUHA I DAN JABUKA

Autor: Biljana Dominić, 18. 10. 2023.

Dani kruha su tradicionalna manifestacija koja se obilježava u Hrvatskoj i drugim zemljama, a povezana su sa Svjetskim danom hrane koji se slavi 16. listopada. Ovaj dan je prilika za izražavanje zahvalnosti za kruh i sve plodove zemlje te za podizanje svijesti o važnosti zdrave prehrane, ekološke proizvodnje i očuvanja biološke raznolikosti. Povodom Dana kruha u našoj školi, naše vrijedne mame ispekle su ukusna peciva koja smo nakon molitve i zahvale blagovali. Odradili smo radionice, gledali prezentacije o kruhu i uživali u svim aktivnostima.

Sjetili smo se i onih koji nemaju hrane - gladne djece u svijetu. Za njih smo, u humanitarnoj akciji Marijini obroci, odvojili novčana sredstva (59 eura) i obukli plave majice u znak podrške.

Tradiciju održavanja Dana jabuka 20. listopada započela je godine 1990. u Londonu organizacija Common Ground (Zajednička tla), s ciljem promicanja njenih zdravstvenih kvaliteta i demonstracije mnogobrojnih sorti jabuke koje se u Engleskoj uzgajaju.

S vremenom su tradiciju obilježavanja Dana jabuka i drugdje u svijetu prihvatile brojne škole i udruge promičući na taj način važnost jabuke u zdravlju i prehrani ljudi.

Jabuka je jedna od prvih voćki koju su ljudi uspjeli kultivirati te je tako važan dio ljudske prehrane. Poznato je da se svakodnevnim konzumiranjem jabuka može spriječiti pojava mnogih zdravstvenih poteškoća i oboljenja.