Dan bez veze 2024

Autor: Jelena Varga, 22. 5. 2024.

Ove školske godine smo se uključili u projekt "Dan bez veze".
Iz dana u dan postajemo svjesni kako smo  opterećeni novim tehnologijama. Koliko su nam olakšale život, toliko su nas ubrzale i učinile anksioznima. Nema više niti jednog trenutka kojeg ne prekine neki BIP na našim pametnim telefonima. Obiteljski ručak, igranje nogometa na igralištu, učenje pa čak i tijekom nastave... u sve naše trenutke upleo se BIP.
Svrha ovog projekta nije ocrniti tehnologije. One su nam i omogućile toliko toga. Svrha je osvijestiti koliko zloupotrebljavamo nove tehnologije, škodeći time svome miru, svojim socijalnim kontaktima, svojoj posvećenosti učenju pa čak i uživanju u životu.
Projekt je prvi put proveden u svibnju 2017. godine u OŠ Rapska, Zagreb. Tijekom godina priključivalo se sve više škola.

Mjera u svemu! Pa tako i u korištenju tehnologija. Čokolada je zdrava ako imamo pravu mjeru. Važno je osvijestiti kad nam naš pametni telefon stvarno služi da nam olakša život, pruža informacije, a kada postajemo njegova žrtva. Koliko god bio pametan, besmisleno je očekivati od pametnog telefona da kaže: "STANI! Danas si pretjerao! Druži se s prijateljem pored sebe, posveti mu svoje vrijeme. Pročitaj knjigu! Dopusti sebi malo mira i tišine!".
Moramo
sami znati prepoznati granicu.

Tekst je preuzet sa službene stranice projekta Dan bez veze.

Provođenju Dana bez veze u našoj je školi prethodilo čak tjedan dana bez veze jer smo imali poteškoća s internetom. Sa stajališta učitelja bilo je lijepo vratiti se ploči i kredi.

21.svibnja smo bili gosti Dječejeg kazališta Branka Mihaljevića u Osijeku. Prije nego li smo pogledali predstavu proveli smo vrijeme na otvorenom, u prirodi i radili ono što djeci najbolje ide - Igrali smo se! Bila je ovo i odlična prilika da se djeca iz područnih škola povežu s prijateljima iz drugih škola. U projektu su sudjelovale sve učiteljice razredne nastave sa svojim učenicima.

Kako je bilo pogledajte u videu: