Školska knjižnica

OŠ Draž posjeduje dvije knjižnice – jedna je u matičnoj školi u Dražu, a druga u područnoj školi u Batini.  

Knjižnica OŠ Draž 

Knjižnica u matičnoj školi ponovno je ustrojena po povratku nakon Domovinskog rata 1997. godine. Iz razdoblja prije rata ostalo je vrlo malo knjiga i to, uglavnom, starijih godišta. Zbog toga je za obnovu knjižnice bilo potrebno puno nove knjižne građe. Zahvaljujući trudu i radu zaposlenika škole, lokalnoj zajednici te brojnim donatorima, knjižnica danas ima bogat fond od preko 3000 jedinica građe. Knjižnica ima dovoljno knjiga za opskrbu učenika za rad te broj naslova obvezne lektire pokriva broj učenika. Osim lektire, referentne građe i građe za slobodno čitanje, knjižnica ima bogatu zavičajnu zbirku, zbirku religijske literature te zbirku s tematikom Domovinskog rata. 

Knjižnica je smještena u adaptiranoj zgradi škole, povezana s ostatkom škole toplim hodnikom. Adaptacija i oprema ove knjižnice bila je uz pomoć donacije Japanskog veleposlanstva. Obnovljena knjižnica sada je vrlo lijep, otvoren i svijetao prostor. Čitaonički prostor nalazi se u sredini prostorije, okružen policama s knjigama i ima dva nova prijenosna računala namijenjena korisnicima knjižnice. 

Knjižnicom matične škole služe se i učenici iz područnih škola u Topolju i Duboševici.  

Knjižnica u PŠ Batina 

Školska knjižnica u Batini postojala je i prije Domovinskog rata, no podataka o radu je malo. Knjižni fond nekadašnje knjižnice je djelomice sačuvan i većina knjiga je u vrlo lošem stanju. Završetkom Mirne reintegracije, u knjižnici je zatečena velika zbirka knjižne građe na mađarskom jeziku. Iste ima preko 1000, ali izdanja su zastarjela, do 1989. godine.  

Sada je knjižnica smještena u svijetloj prostoriji u prizemlju škole. Knjige su složene u zatvorenim ormarima sa staklenim vratima. Iako je prostorno mala, u sredini je veliki stol sa stolicama te knjižnicu koristimo i kao čitaonicu i igraonicu te prostor za potrebe dramske skupine. Kao i u knjižnici matične škole, knjižni fond stalno popunjavamo potrebnim lektirnim naslovima, ovisno o broju učenika u pojedinim razrednim odjelima.  

 

Voditeljica školskih knjižnica je stručna suradnica Danijela Benić, mag. informatol.

Kontakt: danijela.benic@skole.hr

Fotografija knjižnice
Fotografija knjižnice
Fotografija knjižnice
Fotografija knjižnice
Fotografija knjižnice

Planovi za budućnost

Dolaskom nove stručne suradnice knjižničarke, sredinom 2024. započeo je godišnji otpis građe u obje knjižnice. U dogovoru s matičnom ustanovom, Gradskom i sveučilišnom knjižnicom u Osijeku, u sljedećih godinu dana u planu je revizija cjelokupnog fonda obje knjižnice.  

Knjižnica posjeduje knjižnični program METELwin koji je potrebno nadograditi i izraditi knjižnični katalog, što je u planu učiniti što prije, no ovisno o financijskim mogućnostima škole.  

U planu je nabava novih izdanja dotrajale lektirne građe, nadopunjavanje postojeće ovisno o broju učenika te nadopunjavanje fonda građom za slobodno vrijeme.  

 U planu je također i opremanje školske knjižnice u Batini novim namještajem.  

Radno vrijeme knjižnice

Draž

Ponedjeljak: 10:00 – 13:30 

Utorak i srijeda: 8:00 – 13:30

Batina

Četvrtak: 8:00 – 13:30  

Svakog prvog utorka u mjesecu knjižnica ne radi zbog stručnog usavršavanja knjižničarke u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici u Osijeku.

Pravila korištenja knjižničnih usluga

Svaki učenik upisom u školu ujedno postaje i član školske knjižnice.  

Nastavno i nenastavno osoblje također su članovi knjižnice. 

Odjednom se mogu posuditi najviše dvije knjige, od toga samo jedan lektirni naslov. 

Knjižna građa posuđuje se na rok od 14 dana, nakon čega se zaduženje može produžiti na još 14 dana. Lektirna građa se ne može produžiti. 

Osim posudbe knjiga, svi članovi knjižnice dobrodošli su koristiti prostor čitaonice za samostalni rad, radionice, projekte te druge nastavne i izvannastavne aktivnosti. 

Skip to content